Novinky

HERBÁŘ

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Lidové názvy: zběhový list, modrá kukačka, modrá žežulka, modrá kukanka, mořidlo, modré šišky

Popis: Je to vytrvalá, až 30 cm vysoká bylina s nadzemními plazivými výhony, které jsou značně dlouhé a na uzlech kořenující. Lodyha je nevětvená, přímá nebo vystoupavá, 4hranná, červenofialově naběhlá, v horní polovině na dvou protilehlých plochách chlupatá. Listy přízemní růžice jsou dlouze řapíkaté, úzce obvejčité, téměř celokrajné, lodyžní listy nejčastěji 2 páry, krátce řapíkaté až přisedlé, obvejčité, vroubkované až celokrajné, tmavozelené, často s červenofialovým nádechem, na obou stranách nebo jen vespod drsně chlupaté a přecházejí v listeny, v jejichž paždí vyrůstají stejně dlouhé nebo na horní části o něco delší květy, skládající 6-10květé lichopřesleny, dole oddálené, v horní části nahloučené. Lichopřesleny tvoří vrcholový lichoklas. Květy jsou krátce stopkaté, 1 až 1,5 cm dlouhé se zvonkovitým, víceméně drsně chlupatým kalichem. Koruna je modrá až modrofialová, zřídka bílá nebo růžová, pýřitá, pyskatá, s dlouhou trubkou, horní pysk je zakrnělý, dolní 3laločný, tyčinky vyčnívají z koruny. Plody jsou 4 tvrdky. Kvete od dubna do srpna.

Výskyt: Roste v listnatých lesích, na chudých loukách, v křovinách, na půdách vlhkých a stanovištích polostinných z nížiny až do hor velice hojně. V Alpách vystupuje místy až na 1500 m, někde dokonce na 2000 m. Není příliš náročný na živiny.

Je rozšířen skoro v celé Evropě, také v Alžírsku a Tunisku v severní Africe a na východ zasahuje až do Íránu, zavlečen byl i do Severní Ameriky.

Možnost záměny: Mohl by být zaměněn s podobným zběhovcem lesním (Ajuga genevensis), který však netvoří plazivé výhony a jeho lodyha je na všech stranách chlupatá.

Využití: Zběhovec je někdy pěstován v zahradách jako okrasná rostlina. Pěstuje v několika odrůdách lišících se barvou květu (modrá, bílá, růžová, červená) i barvou listů (trojbarevné, pestré, bělorůžové, růžovočervené, zelené). Hodí se zejména k pokrytí půdy. Daří se mu na slunném až polostinném místě, půda by měla být propustná, výživná, mírně vlhčí. Množí se dělením trsů na jaře nebo na podzim. Pro hustší výsadbu je vhodné vybírat okrajové partie zahrádky, protože rostliny vábí mravence, kteří současně rozšiřují jejich semena.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: kvetoucí nať (Herba ajugae)

Obsahové látky: Obsahuje třísloviny, barviva, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky, taninové substance, éterické oleje, kaučuk a organické soli.

Použití: Droga mírně snižuje krevní tlak, působí proti bolestem trávicího ústrojí, mírně uklidňuje, je mírným antirevmatikem, zevně ve formě mastí nebo koupelí se užívá na podlitiny či jiná zranění končetin. Podává se nejčastěji ve formě nálevu, 2x až 4x denně.

gratineria.cz © 2013